Firma Antia powstała z pasji i szacunku dla tradycji w 1981 roku.

Antoni Jankowski – wówczas projektant instalacji i urządzeń energetycznych w dużym biurze projektów, chciał uczcić rocznicę 25-lecia swojego łowiectwa kordelasem myśliwskim. Ponieważ niczego odpowiedniego nie mógł kupić, postanowił zrobić go sam. Konsultował przedsięwzięcie z myśliwymi oraz władzami Polskiego Związku Łowieckiego.
Stworzył oryginalny, polski kordelas i wówczas zapadła decyzja władz Polskiego Związku Łowieckiego, że będzie to galowy kordelas PZŁ do galowego munduru łowieckiego. Po ogłoszeniu w Polsce stanu wojennego zapotrzebowanie na projekty inwestycyjne znacznie się zmniejszyło inż. Jankowski z projektanta stał się płatnerzem i brązownikiem – założył własny warsztat. Początkowo produkował tylko kordelasy model PZŁ, których do dziś powstało ponad 10 tysięcy sztuk, a później także inne kordelasy i statuetki, projektując nowe wzory.
W 1987r. inż. Antoni E. Jankowski został uhonorowany przez ministra kultury RP najwyższym tytułem jaki przyznaje się rzemieślnikom – artystom: Mistrza Rzemiosła Artystycznego.
Szczególnym osiągnięciem było odtworzenie, a właściwie zaprojektowanie na podstawie przekazów i opisów Kordelasa Polskiego Leśnika, wzorowanego na modelu z 1930 roku. W 1996 roku Kordelas Polskiego Leśnika został uznany przez władze Lasów Państwowych za oficjalną, honorową białą broń Polskich Leśników. Egzemplarze Kordelasa Leśnika są numerowane. Wręczane są uroczyście wraz z legitymacją i aktem nadania. Kordelasów tych Antia wykonała ponad 5,5 tys. sztuk.
Od końca 2018 roku, po śmierci założyciela firmy Antoniego E. Jankowskiego, dziedzictwem zajmuje się syn Marek oraz wnuk Jan Jankowscy, zachowując przy tym wszystkie tradycje, jakie przekazał im Mistrz. Kontynuatorów misji tworzenia pięknych przedmiotów łączą to samo zamiłowania do natury, łowiectwa i pięknych przedmiotów o najwyższej jakości wykonania.
Obecnie oferuje ponad 80 różnych statuetek odwzorowujących zwierzęta i ptaki polskich lasów i pól, zwierzęta egzotyczne, psy i konie, które towarzyszą ludziom od wielu tysięcy lat, a drugie tyle wzorów wykonuje na indywidualne zamówienia klientów. Wzory te są własnością klientów i nie są oferowane w otwartej sprzedaży.
Antia wytwarza również medale łowieckie i okolicznościowe. Posiada w swoim asortymencie około 100 różnych medali własnego projektu oraz medale wg wzoru klientów. Dużą popularnością cieszą się medale tradycyjnie wręczane honorując sukcesy na łowach.
Szwajcaria, Niemcy, Francja, Holandia czy USA to tradycyjne rynki zbytu na wysokiej klasy artystyczne wyroby rękodzielnicze, które wykonujemy praktycznie tylko na zamówienia indywidualne. Najczęściej z mosiądzu metodą wytapianego modelu z wosku (tracony wosk) lub brązu. Technika ta pozwala na precyzyjne odwzorowanie skomplikowanych kształtów, jest jednak pracochłonna. Czas wykonywania wyrobu wynosi częstokroć od 2 do 4 tygodni. Pewien zapas w magazynie pozwala nam na sprzedaż kilku sztuk od ręki.
Szeroka wiedza i praktyka technologiczna zatrudnionych rzemieślników pozwala na rozmaite wykończenie wyrobów: patynowanie, srebrzenie, złocenie, różnego rodzaju wykończenia powierzchni i faktury. Możemy wykonać wyrób wg wzoru klienta, bądź z jego inspiracji, współpracując przy wykonaniu modelu z wypróbowanymi artystami plastykami. Resztę muszą powiedzieć dalsze prezentacje, katalogi i wzory, które wysyłamy na życzenie.

