Kordelas Leśnika Polskiego jest białą bronią honorową i paradną Leśnika Polskiego noszoną do Munduru Leśnika.
Kordelas został zaprojektowany w oparciu o model kordelasa leśnika z 1930 roku i nawiązuje do tradycyjnych rozwiązań.
Zarządzeniem Nr 25 z dnia 17.11.1996 Dyrektor Generalny Lasów Państwowych ustanowił Kordelas Leśnika Polskiego wzór 1996.
Firma Antia, Antoniego E. Jankowskiego, twórcy Kordelasa Leśnika, jest właścicielem wzoru użytkowego zarejestrowanego w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej pod numerem 006570099-0001.
Kordelas Leśnika Polskiego – rejestracja wzoru użytkowego
Budowa Kordelasa
Głownia kordelasa wykonana jest z wysokostopowęj stali nierdzewnej – chromowej i zahartowana do 50-53 HRc. Na prawej stronie głowni kordelasa wytrawiono logo Lasów Państwowych oraz napis Lasy Państwowe w ornamencie roślinnym liści laurowych. Na lewej stronie głowni kordelasa znaj duj e się numer kordelasa i znak producenta.
Rękojeść kordelasa, jelec, hak pochwy i okucia pochwy wykonane są z mosiądzu. Szkielet pochwy wykonany jest ze stali i obciągnięty naturalną skórą w kolorze czarnym.
W pochwie osadzone są dwie sprężyny płaskie, mosiężne, które utrzymuj ą głownię w pochwie.
Głownia posiada zakończenie gwintowane i połączona jest z rękojeścią przy pomocy nakrętki zagłębionej w koronie na głowie orła. Połączenie to jest demontowalne przy pomocy specjalnego klucza nasadowego.
Wariantem wykonania kordelasa jest złocenie wszystkich elementów mosiężnych za wyjątkiem ukrytych w pochwie sprężyn.
Wykonanie to jest zastrzeżone do dyspozycji Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.
Użytkowanie:
Do noszenia kordelasa przy mundurze służy żabka, której długość można dostosować do długości poły marynarki mundurowej. Żabkę zakłada się na pas spodni, a długość troków tak reguluje, aby rękojeść leżała na pole marynarki mundurowej.
Konserwacja
Kordelas posiada odporność mechaniczną i korozyjną właściwą dla zastosowanych materiałów i nie wymaga specjalnej troski przy użytkowaniu. Głownia powinna być utrzymana w stanie czystym i suchym. W przypadku zmatowienia części mosiężnych należy je przepolerować miękką flanelką z niewielką ilością delikatnego środka polerskiego.
Części skórzane konserwować jak inne wyroby ze skóry. Uwzględnienie niniejszego zapewni Użytkownikowi wiele zadowolenia i pozwoli długo utrzymać kordelas w nienagannym stanie.
Masy i wymiary:
Długość głowni – 25 cm
Szerokość głowni – 24 mm
Grubość głowni – 4,5-4,4 mm
Długość kordelasa w pochwie – 39 cm
Ciężar kordelasa – 0,5 kg
Ciężar kordelasa w pochwie – 0,7 kg