Firma Antia powstała z przypadku i potrzeby tworzenia

Antoni Jankowski Antia

Historia firmy sięga 1981 roku, kiedy to Inżynier Antoni Jankowski – ówczesny projektant instalacji i urządzeń energetycznych, jak i myśliwy z zamiłowania – chciał uczcić swoje 25-lecie łowiectwa. W tradycji leśnej ofiarowuje się pamiątkowo kordelas,białą broń krótką, specjalnie zdobioną, którą nosi się do galowego munduru. Z powodu trudnych czasów panujących w Polsce, nie mógł znaleźć dla siebie odpowiedniej pamiątki, więc postanowił zrobić ją sam. Po wielu konsultacjach z innymi myśliwymi jak i władzami Polskiego Łowiectwa skonstruował kordelas, który stał się oficjalnym, galowym kordelasem Polskiego Związku Łowieckiego.

Inżynier Antoni E. Jankowski założył własną manufakturę i tak z projektanta stał się płatnerzem i brązownikiem. Początkowo produkował tylko kordelasy, później również statuetki i figurki w tematyce leśnej. W roku 1987 inż. Antoni E. Jankowski został uhonorowany Mistrzem Rzemiosła Artystycznego. Szczególnym osiągnięciem było odtworzenie Kordelasa Leśnika z 1930 roku. Jest on obecnie oficjalną białą bronią honorową, którą wręcza się Leśnikom z legitymacją oraz numerem seryjnym.

Poza produkcją słynnych kordelasów, firma oferuje medale, statuetki, tablice pamiątkowe, figurki oraz elementy do wystroju wnętrz. Antia poza stałym asortymentem, przyjmuje również indywidualne zamówienia klientów. Manufaktura współpracuje z wieloma Państwami, takimi jak: Szwajcaria, Niemcy, Francja, Holandia czy USA.

Wyroby Antii wykonywane są z mosiądzu metodą traconego wosku, inaczej zwaną wytapianego modelu. Technika ta pozwala na precyzyjne odwzorowanie najbardziej skomplikowanych kształtów, wymaga jednak dużo czasu i pracy. Dzieła powstają na przestrzeni 2-4 tygodni. Praktyka technologiczna pozwala na rozmaite wykończenie wyrobów: patynowanie, srebrzenie, złocenie, fakturowanie. Firma jest otwarta na współpracę z klientem, tworząc nowe dzieła wraz z zaufanym artystami, plastykami, z którymi działa już od wielu lat.

Obecnie, od końca 2018 roku, po śmierci założyciela firmy Antoniego E. Jankowskiego, dziedzictwem zajmuje się jego syn Marek Jankowski oraz wnuk Jan Jankowski, zachowując przy tym wszystkie tradycje, jakie przekazał im sam Mistrz. Nowych właścicieli łączą te same zamiłowania, zamiłowanie do myślistwa i piękna. 

antia zakład
antia zakład